Trójwarstwowe cukierki o intrygujących połączeniach smakowych

Gru 28, 2012 przez

Trójwarstwowe cukierki o intrygujących połączeniach smakowych

Goplana rozszerzyła ofertę o innowacyjne cukierki – Torciki w czekoladzie deserowej. Nowa propozycja marki to odpowiedź na zapotrzebowanie konsumentów ceniących sobie intrygujące połączenia smakowe. Produkty są dostępne w sprzedaży od 20 października br.

Nowa propozycja marki Goplana to innowacyjne trójwarstwowe cukierki oblane prawdziwą czekoladą. Torciki w czekoladzie deserowej są dostępne w najpopularniejszych wśród konsumentów wersjach smakowych: Torciki orzechowo-czekoladowe, Torciki orzechowo–śmietankowe, Torciki truflowo–pistacjowe i Torciki waflowo–karmelowe.

Torciki charakteryzują unikatowe połączenia smakowe, zróżnicowana tekstura mas, trójwarstwowe nadzienia oraz szlachetna czekolada. Nowe cukierki od Goplany stanowią odpowiedź na preferencje nabywców i zapotrzebowanie rynku. W opracowaniu koncepcji produktowej uwzględniono najpopularniejsze wśród konsumentów warianty i połączenia smakowe. Wielkość Torcików dostosowano do aktualnych trendów rynkowych. Produkty są dostępne w przedziale najbardziej popularnej gramatury cukierków mono w torebkach – 260g.

Goplana oferuje nowe, czekoladowe cukierki w poręcznych torebkach. Ich wyjątkowy charakter podkreślono za pomocą apetycznej, wyraźnej wizualizacji produktu. Opakowania Torcików zawierają atrakcyjny opis smaku oraz reklamę pozostałych produktów. Ponadto, zostały wyposażone w przezroczyste panele, które umożliwiają konsumentom zapoznanie się z ich zawartością już na etapie zakupów.

Producent: Jutrzenka Colian

Produkty:

Torciki orzechowo-czekoladowe

Torciki orzechowo–śmietankowe

Torciki truflowo–pistacjowe

Torciki waflowo–karmelowe

Gramatura: 260g

Cena: 6,90zł

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.