Chrupiąca miechunka od PUFFINS! – 100% ekologiczne i naturalne owoce miechunki poddane procesowi puffingu!

Gru 17, 2014 przez

Chrupiąca miechunka od PUFFINS! – 100% ekologiczne i naturalne owoce miechunki poddane procesowi puffingu!

Dzięki marce Puffins owoc miechunki, nazywany także złotą jagodą lub peruwiańską wiśnią, ma szansę na zawrotną karierę także w Polsce. Dzięki unikalnej na skalę światową metodzie próżniowego suszenia owoców w podciśnieniu, nazywanej puffingiem, owoce tej niezwykle ozdobnej rośliny stały się chrupiącą, lekką przekąską. Co ważne, innowacyjny sposób suszenia powoduje, że Miechunka Puffins zachowuje naturalny smak i zapach świeżych, dojrzałych owoców, a także ich wartości odżywcze. Starannie przemyślany proces produkcji przekąski i wyeliminowanie z niego wszelkich sztucznych czy chemicznych komponentów, w połączeniu z naturalnie niską kalorycznością miechunki sprawiają, że przekąskę Puffins można podgryzać bez ograniczeń.
Owoce Miechunki Puffins pochodzą z Ekwadoru, z certyfikowanych upraw rolnictwa ekologicznego gwarantujących, że do produkcji danej żywności nie użyto chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Plantacje owoców, wykorzystywane następnie przez markę, przechodzą dodatkowo regularne drobiazgowe kontrole zgodności z normami określonymi w Rozporządzeniu EWG 2092/1991 o rolnictwie ekologicznym. Cały proces technologiczny jest starannie kontrolowany, a efektem jest najwyższa jakość finalnego produktu.

Ekologiczna Miechunka marki Puffins, poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami, może pochwalić się także oryginalnym, charakterystycznym smakiem, określanym często jako skrzyżowanie aromatu agrestu i pomidora. Nie jest przesadnie słodka, posiada natomiast przyjemny posmak, który intryguje i skłania do sięgnięcia po następną cząstkę. Całość jest niezwykle lekka, nieco egzotyczna i orzeźwiająco kwaskowata na finiszu.
Wygodną porcją owoców miechunki Puffins można cieszyć się w każdym miejscu i o każdym czasie, a to za sprawą biodegradowalnego, eleganckiego, ale i wygodnego opakowania, mieszczącego tę zdrową przekąskę. 50 gramów to porcja wystarczająca, aby samemu zakosztować zdrowej przyjemności, jak i podzielić się nią z najbliższymi.

*MicroFood to polska, rodzinna firma z Ostrzeszowa, która postawiła stworzyć przekąskę idealną czyli zdrową i w 100% naturalną, a zarazem pozwalającą na słodką chwilę przyjemności bez wyrzutów sumienia . W ten sposób powstały Puffins – absolutnie oryginalne, niekonwencjonalne i jednocześnie w 100% naturalne – chrupiące owoce w zaskakująco nowej, lekkiej formie. Jest to możliwe dzięki unikatowej na skalę światową technologii suszenia owoców metodą próżniową. Suszenie próżniowe to suszenie w podciśnieniu. Dzięki zastosowaniu podciśnienia intensywne parowanie zachodzi nawet w niskich temperaturach. W podciśnieniu temperatura wrzenia wody znacznie opada (nawet do 33°C). Suszenie próżniowe pozwala na otrzymanie produktu o bardzo wysokiej jakości. Walory odżywcze i smakowe są nieporównywalnie wyższe od otrzymywanych w suszeniu tradycyjnym.

Czy suszone owoce mogą nas jednak jeszcze czymś zaskoczyć?

Okazuje się, że tak – co więcej, jak pokazują przekąski marki Puffins, mogą wręcz zrewolucjonizować nasze dotychczasowe myślenie o zdrowym podgryzaniu, podjadaniu i przegryzaniu. Puffins powstają dzięki unikatowej technologii suszenia próżniowego nazwanego puffing, stworzonego i opatentowanego przez ich producenta, firmę MicroFood. W ten sposób przekąski zachowują naturalną słodycz dojrzałych owoców i ich wartości odżywcze, co więcej – swoim kształtem również przypominają te prawdziwe, z drzew i krzewów!

Powiązane posty

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.