Święta … święta i po świętach …

Gru 29, 2014 przez

Święta … święta i po świętach …

Co zrobić ze świątecznymi potrawami? Kapustą, pierogami, rybami czy pasztetem? Nie wszystko da się od razu zjeść lub przetworzyć. Można je oczywiście zamrozić, ale to nie zachowa ich smaku. Z pojemnikami Dafi zachowasz świeżość i smak nawet pięciokrotnie przedłużając okres przydatności Twoich potraw.

Jedną z przyczyn wyrzucania jedzenia przez Polaków jest niewłaściwe przechowywanie.* Ilość wyrzucanego jedzenia znacznie zwiększa się w okresie poświątecznym. Przechowywanie żywności w zwykłych plastikowych pojemnikach nie ogranicza dostępu powietrza, a to ono skraca przydatność do spożycia. Przechowując produkty w lodówce lub zamrażalniku w pojemnikach próżniowych marki Dafi warto pamiętać o opisaniu pojemnika (data, zawartość). Zestawy pojemników próżniowych marki Dafi wyposażonę są w pompkę, która usuwa powietrze z ich wnętrza. Każdy pojemnik ma w środku specjalną silikonową uszczelkę, która zapewnia wyjątkową szczelność.

Pojemniki próżniowe marki Dafi, można bezpiecznie myć w zmywarce, stosować w kuchence mikrofalowej oraz przetrzymywać w lodówce i zamrażarce. Wykonane są z przezroczystego tworzywa, odpornego na zadrapania. Dostępne w trzech kolorach – białym, czarnym i zielonym. www.sklep.dafi.pl

*Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności

Powiązane posty

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.