Grzeczny maluch przy stole

Maj 5, 2015 przez

Grzeczny maluch przy stole

Dobrych manier powinniśmy uczyć dzieci tak wcześnie, jak to możliwe, dzięki czemu będzie to coś, co maluch robi automatycznie, będąc w domu, czy poza domem. Co więcej, kulturalne zachowanie pomoże Twojemu dziecku w rozwoju społecznym. Ważne jest jednak, aby nauki wpajane przez obojga rodziców były spójne. Jeśli jeden z opiekunów pozwala na złe zachowanie przy stole, a drugi zabrania pewnych zachowań, dziecko nie będzie wiedziało, czego się od niego wymaga. Pamiętaj – dajesz przykład swoim pociechom!

Jakie wymagania możemy stawiać dziecku w danym wieku i czego możemy spróbować go nauczyć?

– 18-miesięczne dziecko próbuje mówić, jednak niekoniecznie musi rozumieć prawdziwe znaczenie wypowiadanych słów. Dopiero w wieku dwóch lat około połowa dzieci wiąże słowa z ich znaczeniem. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna.

– Jeśli twoje starsze dziecko nie nawykło jeszcze do mówienia „dziękuję” czy „proszę”, zachęć je, mówiąc „Co mówimy, gdy ktoś daje nam poczęstunek?” itd.taboret_dziecięcy

– W wieku trzech lat maluch powinien umieć korzystać z łyżki i widelca, wycierać buzię serwetką oraz spokojnie pozostać przy stole przez około 15-20 minut. Z odpowiednim taborecikiem dla malucha jest to o wiele łatwiejsze. Kup do kuchni odpowiednie akcesoria dla dziecka:

– Taboret Dziecięcy MDT-9970
Komplet 3 sztućców dla dzieci Bello Vialli Design
Komplet 4 sztućców dla dzieci Titto Vialli Design

– Zachęcaj swoje dziecko do jedzenia sztućcami i podawaj mu dania na niewielkich talerzach z nietłukących się materiałów. Nie krzycz na dziecko, gdy zachowuje się niegrzecznie i rzuca jedzeniem, traktując to jako zabawę. Mów: „Nie rzucamy jedzenia na podłogę. Gdy nie chcesz więcej jeść, powiedz >nie, dziękuję< „

– Mimo że w wieku ok. 18 miesięcy dziecko zaczyna wykazywać empatię, nie zawsze wie, dlaczego wymaga się od niego przeprosin. Dopiero w wieku 2,5-3 lat zaczyna rozumieć to pojęcie.

– Kiedy twoje dziecko źle zachowuje się przy stole, zabiera zabawki rodzeństwu, bądź wykazuje inne niegrzeczne zachowania, możesz powiedzieć „Kiedy kogoś zranimy, mówimy >przepraszam<„.

– Dziecko rzucające jedzeniem niekoniecznie musi być karcone czy pouczane. Często dobrym rozwiązaniem jest zignorowanie złego zachowania. Dzieci robią wszystko, by przykuć Twoją uwagę, także jeśli widzą, że rzucanie jedzeniem wywołuje reakcję, będą kontynuować.

W celu odwrócenia uwagi, możesz nabyć zabawne talerze, kubki czy inne akcesoria dla dzieci:

Zestaw porcelany Księżniczka Kids KAHLA
Zestaw porcelany Adventure Express Kids KAHLA

– Nie nagradzaj dobrych manier i grzecznego zachowania przy stole. Maluch powinien uczyć się, że jest to coś normalnego i powszechnie wymaganego.

Pamiętaj, że nie można wymagać od dziecka, aby zachowywało się jak dorosły. Dopiero z Twoją cierpliwością i wsparciem, szkrab nauczy się grzecznego zachowania przy stole. Ważne jest również, aby ściśle trzymać się wyznaczonych zasad.

Ucz swoją pociechę dobrych manier i przypominaj, że są one w życiu bardzo ważne, a z pewnością wyrośnie na kulturalną osobę 🙂

Kahla

 

twojemeble

 

Powiązane posty

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.