Bezglutenowe tartaletki z kruchego ciasta 3 PAULY

Cze 1, 2015 przez

Bezglutenowe tartaletki z kruchego ciasta 3 PAULY

Dieta bezglutenowa nie musi być monotonna, nie oznacza także rezygnacji za słodkości. Marka 3 PAULY, producent artykułów specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe, znana jest ze swojej bogatej oferty pełnoziarnistych ciast i ciastek bez glutenu, laktozy czy orzechów. Nowe w Polsce KRUCHE CIASTKA TORTELETTS doskonale wpisują się w filozofię zdrowego i lekkiego odżywiania oraz życia w harmonii z naturą.

Bezglutenowe tartaletki z kruchego ciasta 3 PAULY mogą być bezpiecznie wybierane przez osoby z celiakią, alergików oraz wszystkich miłośników zdrowej żywności. Nie zawierają glutenu, laktozy, jaj, mleka czy orzechów, są także wolne od sezamu. Oparte na skrobi i mące kukurydzianej ciasteczka w kształcie zgrabnych, niewielkich tart wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa alergologicznego, jak zawsze bez składników modyfikowanych genetycznie, konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Bezglutenowe tartaletki z kruchego ciasta sprawdzą się nie tylko w podróży, pracy czy podczas wypadów za miasto – to również idealna baza dla smacznego deseru z sezonowymi owocami, czy to do popołudniowej kawy, czy też na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Jeśli do truskawek czy malin dodamy trochę ubitej, gęstej śmietany, otrzymamy przekąskę, której nie oprze się nikt. Ciasteczka długo zachowują świeżość, dodatkowo pakowane są w dwa oddzielne, zamknięte porcje, ułatwiające przechowywanie produktu i umożliwiające jego swobodne przenoszenie.
Bezglutenowe Kruche tartaletki 3 PAULY dostępne są w poręcznym 200-gramowym pudełku, na którym umieszczono czytelne informacje dotyczące zalet żywieniowych produktu. Estetyczny design opakowania pozwala na łatwe odnalezienie produktu na sklepowej półce.

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.