Miłość, bezpieczeństwo i Holle – Deser gruszka i płatki orkiszowe BIO

czerwiec 8, 2015 przez

Miłość, bezpieczeństwo i Holle – Deser gruszka i płatki orkiszowe BIO

Szwajcarska marka Holle specjalizuje się w produkcji ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt od ponad 80 lat i jest jedną z najstarszych firm w branży żywności dla dzieci na naszym kontynencie. Od początku działalności priorytetami marki była najwyższa jakość składników i skrupulatna kontrola produkcji. Dziś Holle jest jedynym oferentem niemal pełnozakresowego asortymentu produktów spożywczych dla niemowląt o jakości Demeter w Europie. Wśród nich znajduje się ekologiczny deserek gruszkowo-orkiszkowy, przeznaczony dla niemowląt od 6. miesiąca życia. Do przygotowania owocowych słoiczków firmy Holle wybierane są łagodne, niekwaśne gatunki owoców, które powoli dojrzewając, osiągnęły pełnię owocowego smaku – bez dodatku cukru.

Deser Gruszka i płatki orkiszowe BIO to owocowo-zbożowa kompozycja gruszki (68%) i ugotowanych, pełnoziarnistych płatków orkiszowych (9%) oraz razowej mąki ryżowej, soku z gruszki, cytryny i wody. Wszystkie składniki deseru pochodzą z upraw ekologicznych i biodynamicznych, w których proces wzrostu roślin jest skrupulatnie kontrolowany. Do wytworzenia deserku nie użyto żadnych konserwantów, barwników, środków zagęszczających, wzmacniaczy aromatycznych, mleka, jaj czy drożdży, a zawarty nim cukier jest wyłącznie pochodzenia naturalnego (z gruszek i zboża). Deser Gruszka i płatki orkiszowe BIO marki Holle posiada certyfikat Demeter, który jest najlepszą gwarancją najwyżej jakości produktu (Dlatego pozwolenie na używanie znaku Demeter mają tylko firmy, których produkcja jest surowo kontrolowana, sama zaś jednostka certyfikująca ma jedne z najbardziej wyśrubowanych norm odnośnie całego procesu produkcji żywności).

Deser Gruszka i płatki orkiszowe BIO to pełnowartościowy posiłek o aksamitnej, łatwej do połykania konsystencji, dzięki któremu maluch pozna i polubi smak gruszki. Można go podawać wszystkim dzieciom od 6. miesiąca życia (za wyjątkiem tych, które nie tolerują glutenu), zarówno w domu jaki i poza nim , podczas spacery czy podróży.

Niewykorzystany deserek może być przechowywany w lodówce, w zamkniętym słoiku, przez 2 dni.

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.