Zdrowie w szklance

Cze 16, 2015 przez

Zdrowie w szklance

Warzywa i owoce zawierają dużo błonnika, który ma właściwości oczyszczające, obniża cholesterol oraz zmniejsza uczucie głodu. W świeżych sokach znajdziemy m.in. minerały, witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe, białka, węglowodany i wiele innych cennych związków. Jak szybko i sprawnie je zrobić?
Co jest nam potrzebne?

By wycisnąć świeży i pożywny sok musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w sokowirówkę w wyciskarkę lub w blender. Każde z tych urządzeń bez zbędnych problemów znajdziemy w większym sklepie lub możemy, także kupić je przez Internet, jeśli ten sposób zakupów jest dla nas bliższy i wygodniejszy.

Świeże owoce lub warzywa
By nasz sok był naprawdę dobry należy przed rozpoczęciem wyciskania zakupić odpowiadające nam najbardziej owoce lub jak kto woli warzywa. Ważne jest by były one świeże, ponieważ wtedy najwięcej soku uzyskamy.

Jak myć owoce i warzywa?
Zbierz razem wszystkie owoce i warzywa, które zamierzasz umyć i umieść je na blacie obok zlewozmywaka. Jeżeli korzystasz z sita, umieść je na zlewozmywaku. Odkręć letnią albo chłodną wodę. Nigdy nie używaj wody gorącej ani bardzo zimnej. Zanurz owoce i warzywa pod wodę. Do mycia niektórych warzyw, na przykład ziemniaków, które rosną w ziemi, warto użyć odpowiedniej szczotki. Zwróć uwagę, aby nie była zbyt twarda, gdyż może uszkodzić skórkę warzyw. Po umyciu upewnij się, że wśród owoców i warzyw nie pozostały żadne resztki ziemi, brudu, piasku czy innych zanieczyszczeń. Odkrój fragmenty owoców i warzyw, na których widzisz uszkodzenia mechanicznie. Wyrzuć nadpsute sztuki.

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.