Czym różni się quiche od tarty?

styczeń 27, 2016 przez

Czym różni się quiche od tarty?

W ostatnim czasie oba dania cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zarówno tarty, jak i quiche to propozycje, które wykonuje się na słodko oraz na słono. W czym tkwi różnica? W tym artykule uchylamy rąbka tajemnicy!

Czym charakteryzują się oba przepisy? Co mają wspólnego, a co je różni? Genezy obu przepisów możemy doszukiwać się w kulinarnej historii Francji. To właśnie tam narodziły się oba przepisy – z czasem ewoluowały niezależnie od siebie, aż dotarły do nas. Tarta występuje najczęściej w postaci słodkiego, bądź wytrawnego dania serwowanego zarówno na ciepło, jak i na zimno. Najczęściej bazę stanowi w przypadku tarty kruche ciasto. Niekiedy stosuje się ciasto drożdżowe lub francuskie.

Jak słodkie nadzienie stosuje się różne rodzaje musy owocowe, owoce, kremy, bakalie lub czekoladę lub orzechowy krem. Serwuje się tego rodzaju tartę jako deser lub dodatek od kawy.

W wersji słonej wykorzystuje się mięsa, sery, ryby, owoce morza, grzyby warzywa, oraz wiele innych. Czasem tworzy się nadzienie na bazie śmietanowo jajecznej bazy, a czasem warzywne mieszanki. Często spotykanym zestawieniem jest masa jajeczna ze szpinakiem serem feta i suszonymi pomidorami.

Najczęściej tarta traktowana jest jako przekąska, przystawka, lub lunch, rzadziej jako pełnoprawny obiad. Generalnie tarty mogą przybierać różne rozmiary. Malutkie tarty pieczone w foremkach nazywa się tartaletkami. One również występują w dwóch wersjach – słodkiej i wytrawnej. To świetne rozwiązanie na domowe przyjęcia, wesela i innego typu imprezy

Z kolei Quiche częściej występuje z zastosowaniem bazy z ciasta francuskiego. Jest to placek wypełniony śmietanowo-jajeczną masą z dodatkami. Podobnie jak w przypadku tarty dobór składników zależy od inwencji kucharza. Wiele rzeczy można tutaj przypasować. Najczęściej quiche robi się w wersji wytrawnej, chociaż istnieją też słodkie warianty z bakaliami i owocami. To popularna pozycja śniadaniowo-lunchowa.

Jeśli obok siebie postawimy dwa zalane masą placki to oba możemy nazwać naprzemiennie quichem lub tartą, jednak placki bez zastosowania tej mieszanki placek pozostaje tartą.

Mamy nadzieje, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości i będziecie od dziś wiedzieć, z czym co się je!

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.