Nadwaga u dzieci – jak sobie poradzić?

lipiec 13, 2016 przez

Nadwaga u dzieci – jak sobie poradzić?

Pomimo coraz większej świadomości istoty zdrowego odżywiania, otyłość to nadal jedna z powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych. Szczególnie niepokojący jest fakt, że coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. Postęp technologiczny, brak ruchu czy łatwy dostęp do niezdrowych przekąsek to tylko kilka czynników sprzyjających przybieraniu na wadze. Jak sobie radzić z nadwagą u dzieci?

Czynniki sprzyjające nadwadze

Często pojawiającym się argumentem, zwłaszcza wśród rodziców dziecka jest zwalanie winy na „gen otyłości”. Owszem, występujące problemy związane z przemianą materii czy magazynowaniem tłuszczu mają wpływ na masę ciała, jednak zazwyczaj większą rolę odgrywają czynniki środowiskowe, takie jak brak ruchu, tłusta dieta czy nadmiar fast-foodów i produktów wysoko przetworzonych. Należy zauważyć, że problem z wagą występuje w całej rodzinie otyłego dziecka, co jest wynikiem braku dbałości o zdrowe nawyki żywieniowe, sposobu spędzania czasu czy zwyczajów dotyczących spożywania posiłków.

Dieta dla dziecka z nadwagą

Przyczyną nadwagi jest najczęściej nadwyżka energii spożywanej, w porównaniu do ilości spalanych kalorii. Przede wszystkim, dzieciom nie zaleca się stosowanie żadnej specjalnej diety czy preparatów wspomagających odchudzanie. Utrata masy ciała ma przebiegać samoczynnie, będąc wynikiem prawidłowych nawyków żywieniowych połączonych ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

Łączenie zabawy z nauką sprawdzi się zwłaszcza u małych dzieci. Dzięki temu dziecko aranżowane do wspólnego przygotowania posiłku znacznie chętniej będzie chciało wprowadzać nowe produkty czy zamienniki. Posiłki powinny być spożywane o stałych porach i wspólnie, w miarę możliwości. Najlepiej, jeśli cała rodzina je to samo. Oferując dziecku inny posiłek niż wszyscy możemy narazić się na niechęć i odrzucenie. Na pewno zabrania się na stosowanie jedzenia w formie nagrody, nie należy również pozwalać na jedzenie przed telewizorem czy komputerem. Najlepiej, aby zasady diety zbilansowanej stosowała cała rodzina.

Poza prawidłową dietą istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna, która będzie stanowiła stały element spędzania czasu wolnego w postaci gry w piłkę, jazdy na rowerze czy spaceru.

Tagi

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.