Niedzielne obiady u mamy – czego możemy się spodziewać?

listopad 19, 2016 przez

Niedzielne obiady u mamy – czego możemy się spodziewać?

Obiady niedzielne u rodziców są bardzo uroczystym spotkaniem. Najczęściej jest tak, że to mama zaprasza swoje dorosłe dzieci na obiad razem z ich dziećmi. Na ten moment przygotowuje same pyszności, tak aby popołudnie było udane. Jeśli jest to zwykła niedziela, wówczas zazwyczaj na stole można zobaczyć rosół. Mamy mają swoje pradawne przepisy dzięki którym smak tej zupy jest wyjątkowy.

Gdy do zupy zostały dodane warzywa z ogrodu czy też działki, wtedy rosół będzie jeszcze pyszniejszy. Można do doprawić przyprawami, lubczykiem a smak zależy również od całościowego przygotowania. Prawdziwy rosół powinien być przygotowany na porcjach rosołowych ale od kury która chowała się na wsi i była karmiona tym, co naturalne. Do rosołu najlepszy jest makaron własnej roboty. Jeśli mama jest już na emeryturze, wtedy ma więcej czasu na gotowanie. Na dodatek jeśli to bardzo lubi, wtedy zaproszenie na obiad jest czystą przyjemnością dla dzieci.

Oczywiście obiad jest bardzo syty i do wyboru jest wiele pyszności. Po zupie mama serwuje zazwyczaj drugie danie, na które można zjeść najczęściej ziemniaki, kotlety lub mięso pieczone oraz surówki. Wpływ na to, co będzie na obiad ma także region, ponieważ w naszym kraju są dania specyficzne których gdzie indziej nie można znaleźć. W regionie poznańskim na pewno na niedzielnym obiedzie będzie można znaleźć na stole gołąbki z ziemniakami. Na śląsku na pewno kluski śląskie z modrą kapustą i pysznym mięsem.

Tradycją jest to że polski stół niedzielny to schabowy lub mielony lub pieczeń mięsna. Bardzo często mamie pomaga córka lub synowa i wtedy prace rozkładają się równomiernie. Im więcej osób jest zaproszonych, tym i dań trzeba przygotować więcej. Wizyta niedzielna u mamy nie kończy się obiadem, ponieważ na deser mam serwuje kawę i domowej roboty ciasto. Raz na tydzień można dobrze się najeść, prawdziwie domowo ponieważ matka zawsze dba o żołądki swojej rodziny.

Są to tradycyjne niedzielne spotkania z taką zastawą natomiast na święta wygląda to bardziej bogato. Wszelkie święta, dni okoliczności, imprezy rodzinne, to już wyjątkowe uroczystości, na których stoły są jeszcze bogatsze. Mogą to być dania wymyślne, ale również tradycyjne, jak na przykład na wigilię. Natomiast niedzielny obiad to doskonała okazja do tego aby się spotkać, porozmawiać i przede wszystkim skosztować wielu rzeczy których czasami nie ma na co dzień.

Bardzo często po takim dniu, mama pakuje te smakołyki do słoika i wręcza swoim pociechom. Dla dorosłych dania są bardziej kaloryczne i syte, natomiast dla dzieci bardziej delikatne. Jeśli w daną niedzielę nie ma rosołu, wówczas na stole jest pomidorowa, czy też grzybowa. To także pyszne zupy, tym bardziej jeśli są zrobione ze świeżych pomidorów czy też dopiero co nazbieranych grzybów w lesie. Pomysły domowej kucharki są niezwykłe, dlatego też na obiad jest tyle surówek. Są one z marchwi, buraków, jabłek, kapusty. Są również bardzo pyszne kolorowe sałatki, warzywne, ze śledziem, czy z kapustą. Do picia jest często kompot z różnych owoców z działki czy ogrodu.

Portal wTwojejKuchni.pl wsparł nas merytorycznie.

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.