Rozszerzenie diety niemowląt – od jakich produktów zacząć i gdzie szukać przydatnych informacji na temat żywienia dziecka?

Kwi 6, 2017 przez

Rozszerzenie diety niemowląt – od jakich produktów zacząć i gdzie szukać przydatnych informacji na temat żywienia dziecka?

Produktami, które jako pierwsze powinny zagościć w menu, gdy rozszerzasz dietę niemowlęcia, są warzywa. Początkowo podawaj pojedyncze warzywa w postaci gładkiego puree, z czasem przyjdzie moment na posiłki wieloskładnikowe.

Dlaczego rozszerzanie diety niemowlaka zaczynamy od warzyw?

Warzywa mają bardziej wytrawny smak od słodkich owoców. Podając warzywa jako pierwsze zwiększasz szansę, że Twój maluch szybciej zaakcentuje ich smak, nie znając jeszcze słodkich owoców. Ponadto zachowanie tej kolejności przy rozszerzeniu diety niemowląt pomaga kształtować nawyki żywieniowe, które mogą przetrwać nawet w późniejszym wieku. Stosowanie się do tej zasady to inwestycja w obecne i przyszłe zdrowie Twojej pociechy. Jeśli maluch na tym etapie polubi warzywa, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie po nie sięgał, gdy sam dokona wyboru, co zjeść. Warzywa zawierają cenny błonnik, witaminy i składniki mineralne, są wiec nieodłącznym elementem zbilansowanej diety

Jak wprowadzać warzywa do diety dziecka?

Jako pierwsze posiłki najlepiej sprawdzą się pojedyncze warzywa. Na początku wypróbuj marchewkę lub brokuły. Pamiętaj, aby warzywa miały odpowiednią konsystencję i temperaturę, aby nie narazić maluszka na zbyt gorący lub zimny posiłek. Zadbaj także o odpowiednie akcesoria do karmienia. Pierwsza łyżeczka powinna być płaska, nieprofilowana, prosta, płytka i sztywna. Istotna jest także technika karmienia – łyżeczka powinna być płasko ułożona na środkowej części języka, natomiast zabranie z niej pokarmu to zadanie dla maluszka, które pomaga mu rozwijać aparat mowy.

Rozszerzanie diety niemowlaka rozpoczęte od pojedynczych produktów pozwoli rodzicom na obserwowanie reakcji maluszka, aby w porę mogli zareagować w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Jak wybierać warzywa dla dziecka?

Maluszek intensywnie rozwija się w czasie 1000 pierwszych dni życia. Przez ten czas jego organizm jest podatny na nadmiar i niedobór substancji odżywczych oraz wrażliwy na zanieczyszczenia pochodzące z żywności. Dlatego wybierając produkty dla Twojego dziecka zadbaj o to, aby były one wysokiej jakości. Podawaj maluszkowi tylko bezpieczną żywność wiadomego pochodzenia.

 

Gdzie szukać informacji?

Podczas rozszerzania diety niemowląt przydatny będzie schemat żywienia. Tam rodzicie mogą znaleźć jasne wytyczne dotyczące tego, co, w jakiej ilości i kolejności wprowadzać do diety maluszka.

 

 

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.