Sztuka zaprzyjaźniania maluszka z butelką

Lut 26, 2018 przez

Sztuka zaprzyjaźniania maluszka z butelką

Jak sprawić, by pierwsze doświadczenia z butelką były dla Twojego dziecka pozytywnym doświadczeniem i co zrobić, jeśli trzeba go do niej przekonać, gdy planujesz odciągać pokarm?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz karmić wyłącznie piersią, zdecyduj się na skorzystania z laktatora i przedłuż karmienie mlekiem własnym, które jest dla maluszka najlepszym pokarmem. Karmienie mlekiem mamy butelką może przypominać karmienie piersią. Poza innym odczuciem w buzi, podstawową różnicą jaką zauważy dziecko, będzie siła ssania. Aby wydobyć mleko z piersi dziecko musi się znacznie bardziej napracować niż w przypadku butelki, gdzie wypływ jest stały. Nie zawsze jednak maluszek od razu musi się z butelką zaprzyjaźnić.

 

Karmienie mlekiem mamy z butelki

Na początku karmienia, gdy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana najlepiej jest karmić dziecko wyłącznie piersią. Zapewni to z jednej strony stabilną produkcję mleka, a z drugiej da Tobie i maluszkowi okazję do stworzenia wyjątkowej więzi.

Jeśli jednak karmienie będzie sprawiało Ci problem lub z innego powodu nie możesz karmić piersią, skorzystaj z laktatora i podaj dziecku odciągnięty pokarm w małej butelce. Koniecznie wybierz wtedy smoczek o wolnym wypływie i zdecyduj się na butelkę Philips Avent Natural, która ma szeroki smoczek kształtem przypominający kobiecą pierś, przez co sprawia, że dziecko ssie z butelki w niemal identyczny sposób jak z piersi mamy. Smoczek jest miękki i elastyczny, a jednocześnie wystarczająco sztywny, aby się nie zapadał. Dodatkowo dzięki wyjątkowemu kształtowi butelkę można łatwo chwycić i skierować w dowolną stronę, co zapewnia maksymalną wygodę nawet malutkim rączkom dziecka.

Do karmienia butelką możesz zaangażować też innych członków rodziny, a zwłaszcza tatę. Jeśli odciągniesz pokarm za pomocą laktatora, nadal masz jednak pewność, że poda on dziecku najlepszy możliwy pokarm, a gdy problemy z laktacją miną, możesz znów karmić piersią.

 

Karmienie mieszane

Butelka Philips Avent Natural sprawia też, że karmienie mieszane lub przejście do karmienia butelką staje się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka i może trwać dłużej. Nie martw się, jeśli przyzwyczajony do piersi malec nie będzie od razu zainteresowany butelką i pierwsze próby z karmieniem butelką nie będą zbyt udane. Dobrym punktem wyjścia do zapoznania dziecka z butelką może być moment pod koniec karmienia piersią. Czas karmienia butelką można następnie stopniowo wydłużać. Żeby przekonać malca do butelki, spróbuj też zmienić pozycję ciała, lub zamoczyć smoczek w mleku z piersi, aby wydał się dziecku bardziej atrakcyjny. Zwykle dobrze się sprawdza nachylenie butelki pod kątem 45 stopni.

Wypływ smoczka (lub liczba otworów w smoczku) powinna się zwiększać wraz z wiekiem dziecka. Pamiętaj też, że z każdym miesiącem Twoja pociecha będzie pić coraz więcej podczas jednego karmienia, dlatego dobierz odpowiedni rozmiar butelki do wieku swojego maluszka.

 

Monitorowanie cyklu karmień

Zarówno karmiąc piersią, jak i odciągając pokarm i karmiąc dziecko butelką, warto zapisywać i monitorować cykl karmienia. Pozwoli to lepiej rozpoznać zachowania i potrzeby dziecka oraz zapewni odrobinę przewidywalności w chaotycznej rzeczywistości z maluszkiem. Dużym ułatwieniem jest pierwsza tego rodzaju,  aplikacja uGrow, która pozwala zapisywać wszystkie cenne informacje dotyczące maluszka w jednym miejscu. Kompletem informacji zgromadzonych w aplikacji uGrow możesz podzielić się także z konsultantką laktacyjną lub na wizytach kontrolnych z pediatrą.

Aplikacja uGrow jest dostępna do pobrania za darmo w polskiej wersji językowej. 

 

Rekomendowane ceny butelek Philips Avent Natural wynoszą:

Butelka Natural 125ml SCF690/17 – 39,00

Butelka Natural Szklana 120ml/9 SCF671/17 – 49,00 pln

Butelka Natural Szklana 240ml/9 SCF673/17 – 59,00 pln

Butelka Natural 260ml SCF693/17 – 49,00 pln

Butelka Natural 330ml SCF696/17 – 49,00 pln

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.