Odpowiedź na potrzebę edukacji żywieniowej w naszym kraju

Kwi 10, 2018 przez

Odpowiedź na potrzebę edukacji żywieniowej w naszym kraju

Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” kontynuuję misję edukacyjnego programu

Przez 3 lata program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” wspierał pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Dotarł do ponad 2 638 placówek na terenie całej Polski, a 170 edukatorów żywieniowych przeprowadziło warsztaty dla ponad 13 000 pracowników żłobków i przedszkoli! Dalsza edukacja jest możliwa dzięki dietetykom-edukatorom, którzy rozpoczęli własną inicjatywę – Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Wielki sukces programu

Edukatorzy żywieniowi w ciągu 3 lat odwiedzili ponad 900 placówek w całej Polsce, a dzięki temu wpłynęli na nawyki żywieniowe ponad 90 000 osób! 93% żłobków i przedszkoli biorących udział w programie zadeklarowało wprowadzenie pozytywnych zmian w swoich jadłospisach, a w każdej odwiedzonej przez edukatora placówce udało się zredukować ilość cukru i soli w diecie dzieci. „Uczestnicy programu, widząc, jak dzieci akceptują nowe produkty wprowadzane do jadłospisu, uwierzyli, że to naprawdę działa! Większość moich placówek do dzisiaj w pełni stosuje zaproponowane im podczas trwania programu zalecenia. Jedna z nich tak bardzo zaangażowała się w promocję zdrowia i edukację żywieniową, że przystąpiła do programu Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Na dzień dzisiejszy Przedszkole nr 50 z Sosnowca jest jedynym w kraju przedszkolem ubiegającym się o krajowy certyfikat” – zaznacza Agnieszka Gruszka, jedna z edukatorów żywieniowych.

Edukatorzy żywieniowi w trakcie 3 lat działalności programu:

  • działali w 15 województwach,
  • przeprowadzili warsztaty dla 13 214 pracowników żłobków i przedszkoli,
  • zrealizowali 23 818 godzin szkoleń (co daje 2 lata i 262 dni),
  • przeanalizowali 19 800 jadłospisów (gdyby dotyczyły one jednej osoby, zweryfikowaliby jej jadłospis od urodzenia do 55. roku życia).

Program wpłynął na placówki, ale także na samych edukatorów

Dietetycy zaangażowani w program podkreślają, że dzięki niemu mieli szansę na bezpłatne szkolenia, a także mogli przekuć teoretyczną wiedzę ze studiów w praktykę. Bożena Moćko, jedna z edukatorek podsumowuje: „Dzięki programowi Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy stawiam na jakość i umiar, ale także na nieustanny rozwój. Wiem, jak ważne jest zaplanowanie zakupów, ale to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest współtworzenie posiłków z dziećmi. Udało mi się stworzyć projekt zajęć praktycznych dla dzieci szkół podstawowych, dzięki którym włączamy je w gotowanie”. Agnieszka Gruszka dzięki wsparciu programu dojrzała do decyzji o stworzeniu miejsca dla dzieci i rodziców, w którym wspólnie mogą rozwijać swoje pasje kulinarne. Tak powstał sosnowiecki „Zakątek Inicjatyw”. Takich projektów rozpoczętych przez edukatorów jest znacznie więcej.

Co dalej?

Mimo wzmożonej edukacji w zakresie znaczenia żywienia w pierwszych latach życia liczba otyłych dzieci w naszym kraju rośnie, a praca edukatorów żywieniowych nadal jest potrzebna. Dlatego powstało Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dietetycy Stowarzyszenia pracują z rodzicami i dziadkami, dziećmi i kadrą placówek żłobkowych oraz przedszkolnych. „Nasi edukatorzy analizują jadłospisy, proponują zmiany, uczą, jak przygotowywać zdrowe posiłki, jak dostosować dietę do potrzeb i sytuacji, jak dbać o siebie. Prowadzą warsztaty kulinarne i edukacyjne, przygotowują materiały edukacyjne. Pracują także z domami dziecka, w klubach malucha, świetlicach środowiskowych i domach kultury. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest edukacja żywieniowa” – podsumowuje Sylwia Lenartowicz, jedna z osób zasiadających w zarządzie Stowarzyszenia.

Dzięki działalności programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” 121 000 polskich dzieci zdrowiej je, a dzięki temu – zdrowiej rośnie. Liczba ta z roku na rok będzie wzrastać – właśnie dzięki działalności Stowarzyszenia. W marcu 2018 roku Stowarzyszenie pozyskało fundusze na rozwój innowacyjnego Projektu certyfikacji żłobów i przedszkoli w zakresie żywienia w Polsce!

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.