Jak postępować, gdy dziecko połknie mały przedmiot?

Kwi 23, 2018 przez

Jak postępować, gdy dziecko połknie mały przedmiot?

Każdy rodzic wie, że dzieci to niezwykle ciekawe świata istoty, dlatego opiekując się nimi trzeba mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby wydarzył się wypadek. Połknięcie ciała obcego przez dziecko to częsty problem, gdyż niewielkie elementy mogą znajdować się wszędzie: w zabawkach czy w przedmiotach codziennego użytku. Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do takiej sytuacji?

Jak rozpoznać, że dziecko połknęło ciało obce?

W zależności od tego, jaki przedmiot połknęło dziecko dolegliwości mogą się pojawić lub też w ogóle nie wystąpić. W przypadku bardzo niewielkiego elementu o obłym kształcie bardzo możliwe, że nawet nie zauważymy takiego zdarzenia. Połknięty przedmiot przejdzie przez przewód pokarmowy i zostanie wydalony nie wykazując żadnych objawów. Kiedy jednak doszło do połknięcia przedmiotu większego niż 2 cm lub o ostrych krawędziach dziecku może dokuczać przede wszystkim ból brzucha i trudności w przełykaniu, co wiąże się z brakiem apetytu, odruchami wymiotnymi, a także kaszelem lub dusznościami. Zwróć uwagę na samopoczucie malucha – w takiej sytuacji dziecko staje się wyjątkowo płaczliwe i marudne. Objawy, które mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie to krew w stolcu, zaburzenia połykania a także częste zapalenia płuc i oskrzeli, dlatego kiedy tylko podejrzewasz, że jakieś ciało obce znalazło się w żołądku dziecka należy podjąć odpowiednie działania.

Do wyjątkowo niebezpiecznych przedmiotów, które mogą zostać połknięte przez dziecko należą baterie – szczególnie rtęciowe, które w przypadku wycieku mogą spowodować ciężkie zatrucie, drgawki lub letarg.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli dziecko się krztusi zaraz po połknięciu przedmiotu postaraj się wywołać u niego kaszel, aby jak najszybciej pozbyć się ciała obcego z przewodu pokarmowego. Jeśli metoda ta nie przyniesie skutku, uderzaj delikatnie między łopatkami dziecka, a jeśli to konieczne możesz spróbować uciskać podbrzusze.

Jeśli powyższe działania okażą się nieefektywne lub gdy drogi oddechowe dziecka są niedrożne należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem wzywając pogotowie lub udając się na ostry dyżur pediatryczny.

Powiązane posty

Podziel się

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.