Milowe kroki w rozwoju Maluszka i jego brzuszka

Maj 18, 2018 przez

Milowe kroki w rozwoju Maluszka i jego brzuszka

Każdego dnia bacznie obserwujesz, jak Twoje dziecko rośnie i odkrywa otaczający je świat. Być może już postawiło swoje pierwsze kroczki albo ten ważny moment jest jeszcze przed Wami. Musisz wiedzieć, droga Mamo, że nawet, jeżeli Twój maluch dopiero raczkuje, za nim już kilka naprawdę ważnych kroków w rozwoju! To właśnie teraz trwa okres 1000 pierwszych dni życia Twojego dziecka, w którym młody organizm, w tym mały brzuszek, rozwija się najintensywniej.

    • 1000 pierwszych dni życia dziecka to czas, kiedy w ciele zachodzi wiele zmian fizycznych. Wtedy też dojrzewa brzuszek malucha, od którego m.in. zależy harmonijny rozwój całego organizmu i dobre samopoczucie dziecka.
    • 1. urodziny maluszka są wyjątkowym momentem – dziecko jest już coraz bardziej samodzielne, stawia pierwsze kroki i uczy się mówić – to wspaniały powód do świętowania dla całej rodziny!

 

  • Dieta dziecka po 12. miesiącu życia wciąż powinna się różnić od diety dorosłych. Junior potrzebuje więcej niektórych składników odżywczych niż dorośli, m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D (w przeliczeniu na kilogram masy ciała).

 

Czy wiesz, że prawidłowo funkcjonujący brzuszek to radosne dziecko?

Jelita nazywane są drugim mózgiem człowieka. Już od pierwszych dni życia te dwa narządy współpracują ze sobą, uczestnicząc m.in. w tworzeniu emocji. Dlatego dziecko jest szczęśliwe, kiedy ma pełny brzuszek, zaś płacze, kiedy jest głodne. Jeśli maluch nie ma dolegliwości trawiennych, takich jak kolki czy zaparcia, jest radośniejszy!

W pierwszych latach życia organizm malucha, w tym także układ pokarmowy, kształtuje się najintensywniej. Jak przebiega rozwój dziecka? Oto kilka milowych kroków do pokonania w życiu każdego małego odkrywcy:

  1. miesiąc życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarz, zapach i głos mamy. Maluch swoim wyglądem przestaje już przypominać noworodka. Jego skóra się wygładza, główka staje się bardziej kształtna, a ciało „prostuje się”. Maleństwo rośnie w naprawdę zawrotnym tempie, a jego układ pokarmowy intensywnie dojrzewa.
  2. miesiąc życia to czas intensywnych zmian fizycznych. Dziecko ma większy kontakt z otoczeniem, a zmysły wzroku i słuchu stają się coraz sprawniejsze. Zaczynają się też regulować pory snu. Maluszek może miewać niestety dodatkowy powód do płaczu – a to za sprawą pojawiających się dolegliwości trawiennych, takich jak: kolki, zaparcia czy ulewania. Nie powinien być to jednak powód do niepokoju rodziców.
To ciekawe!

Burczenie w brzuszku malucha niekoniecznie zawsze oznacza głód. To dźwięki, jakie wydaje układ pokarmowy, np. podczas przesuwania trawionego pokarmu. Dlatego przez kilka pierwszych tygodni po urodzeniu najlepiej podejmować jak najwięcej, nawet kilkanaście prób karmienia dziecka w ciągu doby i starać się odczytywać jakie są jego potrzeby.  

  1. miesiąc życia – od momentu przyjścia dziecka na świat jego delikatny układ pokarmowy wymaga wyjątkowej opieki. Idealnie dopasowanym do potrzeb i najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Trawienie pokarmu mamy przez brzuszek malucha zachodzi bardzo szybko – dlatego dziecko może jeść mało, ale często. Mleko kobiety jest doskonale przyswajalnym pokarmem dla dojrzewającego układu pokarmowego.
  2. miesiąc życia na tym etapie niemowlę uczy się już pobierać wargami z łyżeczki pokarm o konsystencji przecieru. To najwyższy czas, ponieważ dziecko powinno zacząć poznawać nowe smaki nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym okresie mama powinna szczególnie troszczyć się o skład posiłków dla dziecka, ponieważ organizm maluszka jest bardzo wrażliwy zarówno na nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych, które są mu niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. A ten w 6. miesiącu jest naprawdę intensywny – dziecko coraz sprawniej zdobywa nowe umiejętności, szybko się uczy i reaguje na otaczającą je rzeczywistość.

To już roczek! – 1. urodziny dziecka to bardzo ważny moment zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców! Maluszek tak wiele już potrafi – sprawniej się porusza i chętnie odkrywa otaczający go świat. Jego brzuszek jeszcze nadal dojrzewa! Około 12. miesiąca życia enzymy trawienne osiągają niemal pełną efektywność. To nie oznacza jednak, że Junior może już dzielić jadłospis ze starszymi członkami rodziny! Jego dieta nadal powinna być różna od tej stosowanej przez osoby dorosłe. Przede wszystkim podstawą żywienia maluszka wciąż powinny być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane. Dziecko ma także zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe, m.in. witaminę D, żelazo i wapń (w przeliczeniu na kilogram masy ciała).

Warto pamiętać o dostarczaniu składników odżywczych, ważnych dla rozwoju maluszka. Mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na ważne elementy w diecie małego dziecka. Bebiko Junior 3 NutriFlor+ wspiera brzuszek malucha po 1. roku życia. Zawiera wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

Drodzy rodzice, tyle ważnych chwil już za Wami. A przed Wami jeszcze więcej… Warto troszczyć się o prawidłowe żywienie dziecka każdego dnia, by maluch miał mnóstwo energii i sił na kolejne milowe kroki – i te w rozwoju, i te podczas wspólnych wycieczek!

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas alfa-linolenowy (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

milowe kroki

 

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.