Biegunka – co powinniśmy o niej wiedzieć?

lip 11, 2018 przez

Biegunka – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Biegunka to często występujące zaburzenie funkcji jelit, które objawia się oddawaniem płynnego, półpłynnego lub wodnistego stolca, co najmniej cztery razy na dobę. Inne możliwe objawy towarzyszące tej chorobie to osłabienie, gorączka, silny, kurczowy ból brzucha, nudności i wymioty.

Biegunka jest najczęściej skutkiem wirusowego lub bakteryjnego zakażenia przewodu pokarmowego, ale jej przyczyny mogą być też inne i leżeć u podstaw poważniejszych schorzeń. Jest szczególnie niebezpieczna u dzieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Tasectan aż 79% dzieci w wieku 3-10 lat przechodziło ją ostatnio w ciągu minionych 6 miesięcy, a zaledwie 9% dawniej niż rok temu. Biegunka jest więc dość częstym problemem i już przy pierwszych objawach, należy szybko i skutecznie jej przeciwdziałać. 

 

W większości przypadków biegunka jest łagodnym i krótkotrwałym stanem. Może być jednak groźna dla zdrowia, z uwagi na ryzyko odwodnienia organizmu. Dolegliwość trwająca do 14 dni to biegunka ostra, a utrzymująca się dłużej – przewlekła. Biegunkę stwierdza się również w przypadku wystąpienia jednego luźnego stolca, w którym zauważyć można krew, śluz lub ropę. 

 

Dzieci w grupie ryzyka 

Biegunka u dzieci w wieku 3-10 lat jest dość częstym problemem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie marki Tasectan aż 79% dzieci przechodziło ją ostatnio w ciągu minionych 6 miesięcy, a zaledwie 9% dawniej niż rok temu. Rzadko kiedy są to jednorazowe sytuacje. Biegunka trwa zazwyczaj kilka dni, ale w niewielu przypadkach utrzymuje się ponad 5 dób.

 

Niepokojące objawy u dzieci

 

U niemowląt i dzieci nieleczona biegunka może bardzo szybko stanowić zagrożenie życia, dlatego należy być wyjątkowo wyczulonym na zmiany w oddawaniu stolca i towarzyszące temu objawy. Wyraźnym objawem odwodnienia jest sucha pieluszka, świadcząca o nieoddawaniu moczu. Zaniepokoić nas mogą również suche śluzówki, skóra, wargi, język pokryty nalotem, zapadnięte gałki oczne lub płacz bez łez. Dziecko ma także wyraźnie wzmożone pragnienie i pije łapczywie. Przyspieszona jest czynność serca. Jeśli pojawi się gorączka powyżej 39ᵒC, nadmierna senność, apatia, niechęć do zabawy i drażliwość należy udać się do lekarza. Wyjątkowo niepokojącym objawem jest krew w stolcu lub stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu.

 

Niebezpieczne odwodnienie 

 

Największymi zagrożeniami, które towarzyszą tej chorobie, są utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. W szczególności u dzieci biegunka szybko doprowadza do niebezpiecznego dla małego organizmu odwodnienia. Dlatego aby nie dopuścić do niekorzystnych efektów biegunki, podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Od początku pojawienia się dolegliwości należy zadbać o to, by dziecko przyjmowało doustne płyny elektrolitowe lub piło wodę mineralną, herbatę albo napoje ziołowe.

 

Należy działać szybko i skutecznie

 

W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów biegunki należy skonsultować się z lekarzem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych, u których choroba może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Niezależnie jednak od wizyty u specjalisty warto jak najszybciej podjąć kroki zaradcze, przede wszystkim podawać doustne płyny nawadniające, zawierające elektrolity i glukozę, a także zastosować środek na biegunkę, który łagodzi objawy takie jak: uczucie napięcia brzucha i częste wypróżnianie. Przykładem preparatu przeciwdziałającego biegunce u dorosłych, dzieci i niemowląt jest Tasectan, który posiada unikalny, potrójny mechanizm działania – „NEO”. Zawarte w preparacie substancje neutralizują białka odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego, eliminują toksyny i patogeny, a także ochraniają śluzówkę jelit przez tworzenie na niej specjalnej powłoki. Tasectan można stosować u niemowląt i małych dzieci ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie wpływa na motorykę jelit i nie powoduje zaparć. Preparat przywraca naturalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego, dzięki czemu skraca czas trwania biegunki.

 

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.