Czy znasz powody, dla których warto podawać niemowlęciu kaszki?

listopad 26, 2019 przez

Czy znasz powody, dla których warto podawać niemowlęciu kaszki?

Kiedy niemowlę pozna smak pierwszych warzyw i owoców, nadchodzi czas na wprowadzenie do jego jadłospisu zbóż. Nie ma wątpliwości – są źródłem węglowodanów, a także cennych witamin i składników mineralnych, których młody organizm potrzebuje, by mógł się prawidłowo rozwijać. Czy wiesz, że kaszki przeznaczone dla najmłodszych to produkty zbożowe dopasowane do szczególnych potrzeb niemowląt i małych dzieci? Dowiedz się, dlaczego warto uwzględnić je w codziennym menu malucha! 

  • Kaszka to bezpieczny posiłek dla niemowlęcia
Wybierając produkty zbożowe dla niemowlęcia warto pamiętać, że młody organizm intensywnie się rozwija, dlatego potrzebuje żywności bezpiecznej, dopasowanej do jego wyjątkowych potrzeb – zarówno pod względem wartości odżywczej, jak i konsystencji. Czy wiesz, że kaszki dedykowane najmłodszym to produkty, które odpowiadają na szczególne potrzeby żywieniowe maluchów? Zawarte w nich zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a widoczne na opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6., 8. czy 10. miesiącu) jest ułatwieniem w wyborze produktu dopasowanego do etapu rozwoju, na jakim znajduje się niemowlę. Sięgając po taką kaszkę, rodzice mogą mieć pewność, że podają swojemu dziecku posiłek przygotowany z myślą o nim.
  • Kaszki są źródłem ważnych dla rozwoju składników odżywczych
Kaszki przeznaczone dla najmłodszych to produkty wzbogacane w ważne dla prawidłowego rozwoju* mikro- i makroelementy. Dzięki temu pomagają realizować zapotrzebowanie malucha na składniki odżywcze.

Jakie składniki odżywcze zawierają kaszki przeznaczone dla najmłodszych?

węglowodany – potrzebne dla intensywnie rozwijającego się organizmu,

jod – wspierający rozwój poznawczy – uczenie się oraz pamięć,

wapń[1] i witaminę D – dla mocnych kości i zębów,

cynk, żelazo oraz witaminy A i C – dla wspierania układu odpornościowego,

witaminy z grupy B – w tym tiaminę (B1)[2] dla rozwoju systemu nerwowego, witaminę B6 i biotynę dla metabolizmu energetycznego.

  • Kaszka to posiłek dobry zarówno na śniadanie, jak i na kolację
Kaszka przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy[3] posiłek, o odpowiedniej konsystencji dopasowanej do potrzeb młodego organizmu. Podając ją na śniadanie lub kolację rodzice wspierają prawidłowy rozwój swojego dziecka oraz przyzwyczajają je do regularnego spożywania posiłków – to duży krok w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Czy wiesz, że…

…przykładem produktów zbożowych dopasowanych do potrzeb niemowląt i małych dzieci są kaszki BoboVita? Poznaj 3 powody, dla których warto podawać je każdego dnia:

zawierają cenne witaminy** (A, C, D, E, B1, B6, biotynę),

zawierają ważne składniki mineralne**, takie jak wapń, żelazo i jod,

są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach.

  • Kaszki to świetny sposób na wprowadzenie do diety glutenu
Choć gluten jest popularnym alergenem, nie należy opóźniać wprowadzania go do diety dziecka. Pierwsze produkty zawierające gluten należy, zgodnie z zaleceniami ekspertów, podawać w dowolnym momencie po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia[4], przy jednoczesnej obserwacji reakcji organizmu malucha na nowy pokarm. Ważne jest, by niezależnie od wieku rozpocząć od niewielkich ilości glutenu – np. w postaci kilku łyżeczek kaszki manny.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

* Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

** Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.


[1] Zgodnie z wymaganiami prawa w kaszkach mlecznych.

[2] Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

[3] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.  

[4] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.